Generał Leopold Okulicki 1898 – 1946 na Łuczyckiej ziemi

Warto zapoznać się z historią,  ponieważ tacy  bohaterowie jak Gen. Leopold Okulicki,podczas walk  przemieszczali się po Naszej Łuczyckiej Ziemi.

……..Do Warszawy Gen. Leopold Okulicki dociera końcem maja 1944 wsiadając w pociąg na przystanku kolejowym Łuczyce nieopodal Krakowa ściślej miejsca gdzie został desantowany na spadochronie jako Cichociemny na placówkę ”Kos” w miejscowości Wierzbno. 
W dniu 21 maja 1944 r., po długich przygotowaniach, o godz. 23,20 „Liberator” („Halifax”) z 1586 Eskadry do Zadań Specjalnych Bazy w Brindisi dokonał zrzutu nad Polską sześcioosobowej ekipy skoczków, na bastion, noszący kryptonim „Kos”. Pole zrzutowe znajdowało się na polach majątku Wierzbno, należącego do Teofila Szańkowskiego. Płk. Leopold Okulicki wylądował z nominacją na stopień generała brygady, używając od tej pory pseudonimu „Kobra”. Komendantem zrzutowiska był Stefan Krzeczek ps. „Łódź” z Górki Jaklińskiej. Ze strony Inspektoratu Rejonowego AK „Maria” – 106 Dywizji Piechoty AK- czuwał ppor. Jerzy Migas ps. „Kruk”. Skoczków ulokowano początkowo w Szarbi, gmina Koniusza, gdzie dziś w prywatnym domu Państwa Marcińskich, znajduję się Muzeum im. gen. L. Okulickiego. Pierwszą kennkartę na ojczystej ziemi dla gen. L. Okulickiego wystawił sekretarz gminy w Koniuszy – Roman Nowak ps. „Nina” (oficer do zadań specjalnych Inspektoratu Rejonowego „Maria”). Pod koniec maja gen. L. Okulicki odjechał do Warszawy z pobliskiej stacji Łuczyce.

Źródło:

http://leopoldokulickilegungenkomendant.blogspot.com/2008/06/z-yciorysu-leopolda-powstanie.html

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*