Zakończenie Rekolekcji

28 marca 2012r. w naszej luborzyckiej parafii, zakończyły się rekolekcje wielkopostne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Nauki rekolekcyjne głosił ks.Ryszard Sierański. O godzinie 18.00, odbyła się uroczysta msza święta na której zostały namaszczone głowy wiernych „olejkiem radości”. Wcześniej, ksiądz Ryszard rozdał mężczyzną zapalone świece i kobietą róże jako symbol wiary i przykład dobrego życia. Delegacje z  bukietem kwiatów złożyły na ręce księdza, podziękowanie za wygłoszone nauki rekolekcyjne.


Kilka słów o ks. Ryszardzie. Okolona zarostem śniada twarz, przenikliwe spojrzenie. Ojciec Ryszard Sierański chętnie sięga po gitarę, tryska energią, bywa impulsywny.

W 1974 roku niewiele wiedziało się o narkomanii. Ryszard Sierański, wówczas 22-letni kleryk, usłyszał wtedy świadectwo amerykańskiego muzyka. Człowiek ten chwalił Chrystusa za uwolnienie go od nałogu. Młody Ryszard skończył studia, przyjął święcenia. Potem była praca wikarego z młodzieżą w parafiach ziemi lubuskiej i śląskiej. Zrozumiał, że wszędzie istnieją duchowe pustynie i zranieni ludzie. Ci „niepobożni” też są dziećmi Bożymi i ktoś powinien się o nich zatroszczyć. Dla takich postanowił pracować jako oblat. Jego pierwszą „misją”, za zgodą zgromadzenia, stały się Katowice.

Niewielka grupa młodych, których zgromadził wtedy wokół siebie, miała bardzo różne życiorysy, wykształcenie i zainteresowania. Do wspólnoty dojrzewali kilka lat — w 1992 roku stała się faktem. Postanowili w szczególny sposób służyć współczesnym ubogim: zagubionym, uzależnionym, ludziom z marginesu społecznego i bezdomnym. W tej pracy jest miejsce na wspólnotę, służbę i ewangelizację.

Ojciec Ryszard jest zakonnikiem i należy do Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej; jednocześnie pełni funkcję duszpasterza wspólnoty świeckich (urzędowo — dyrektora). Założone przez niego przed dziesięcioma laty Duszpasterstwo Młodych, przekształciło się tymczasem we Wspólnotę Dobrego Pasterza z Punktem Pomocy Kryzysowej, rozrosło o Klub Młodych w Załężu i Dom Wspólnoty Życia w Góralach pod Częstochową, http://dobregopasterza.pl. Zajmuje się posługą wśród młodych zagubionych osób, uzależnionych, chorych lub ubogich. Wspólnota podejmuje również ewangelizacją i profilaktyką. O.Ryszard Sierański jest także współorganizatorem „Festiwalu Życia” w Kodniu, podczas którego co roku spotyka się kilkuset młodych ludzi z Polski, Ukrainy i Białorusi by wzajemnie umacniać się w wierze.

Muzyka weszła do wspólnoty razem z gitarą ojca. Z czasem powstał pięcioosobowy zespół ewangelizacyjny pod szyldem muzycznym „Sega Band”. Do grona ewangelizatorów dołączają młodzi, którzy pragną opowiedzieć o tym, co zawdzięczają Jezusowi. Jest ich coraz więcej. Pod opieką ojca prowadzą rekolekcje w kościołach, domach kultury, szkołach.

Nominowany do nagrody „Totus” za rok 2011,  za długoletnie zaangażowanie w pracę ewangelizacyjną wśród najbardziej potrzebującej młodzieży oraz stworzenie Wspólnoty Dobrego Pasterza, służącej duchowym potrzebom opuszczonych przez wspólnotę życia i służby. (inf.internet)       Więcej zdjęć w galerii wydarzeń 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*